Aukšlės gaudymo ypatumai

Aukšlė – mažytė žuvelė, subrendusi sveria apie 50 gramų. Lietuvoje paplitusi, dažniausiai sugaunama 7-13 cm ilgio ir iki 30 gramų svorio (vidutinis svoris – 13 gramų). Šią iš pasalų savo grobį puolančią žuvį dažniau gaudo patyrę žvejai ar sportinės žūklės atstovai nei mėgėjai. Apie subtilybes plačiau papasakos daug titulų iškovojęs sportinės žūklės atstovas Igoris.

Į varžybas su savimi mūsų pašnekovas visada ima visą savo turimą meškerių arsenalą: 3m; 3,5m; 4m; 4,5m; 5m ir 6 metrų meškeres. Kai kurios jų turi „dublį“. Kitaip tariant jų surišimo sistema dubliuojama toms, su kuriomis pradedama žūklė. Tuo atveju kai susipainioja sistema, imama kita paruošta meškerė ir žūklė tęsiama negaištant laiko tvarkant susipainiojusią. Kai aukšlė aktyvi, per minutę galima jų pagauti 5-6 vnt. Toks žūklės aktyvumas tiesiog stebina kiek mažiau patyrusius žvejus ir visiškai įprastas žvejams profesionalams. Igoris plūdes naudoja savo gamybos – „adatos“ tipo. „Plūdžių gamyba yra mano hobi. Jas gaminu tik sau“ – teigia Igoris. Pasak žvejo, nėra svarbu naudojate pirktinę plūdę, ar savo rankomis pagamintą – svarbu, kad ji atliktų savo funkciją. Plūdė yra žūklės inventoriaus dalis, kuri fiksuoja žuvies kibimą, todėl ji itin svarbi sėkmingos žūklės detalė. Aukšlių gaudyme taip pat labai svarbu pasirinkti tinkamus kabliukus, kurie užtikrintų žūklės kokybę. Tik ištraukta iš vandens Aukšlė labai spurda ir jei kabliukas įsmigęs negiliai, žuvis krenta atgal į vandenį. Svarbu turėti labai aštrius ir tvirtos vielos kabliukus.

Žūklėje, apie kurią pasakoja, Igoris jaukinimui naudojo Traper firmos jaukus ir priedus. Naudotas jaukinimo mišinys sudarytas iš Traper Gold serijos Explosive (geltonos spalvos), Traper Gold serijos Grand Prix, Traper Gold serijos Coco belge priedo jaukui, Traper Gold serijos stiprios fiksacijos molio, ir vadinamo „sprogstančio“ molio. Žvejys ruošė dviejų tipų jauką: pradinį (giluminį) ir antrinį – „dašėrimui“. Pradinis jaukas lipnus ir sunkus. jo paskirtis privilioti žuvį į gaudymo vieta ir kuo ilgiau ją ten išlaikyti. Kitas jaukas naudojamas kiek vėliau – ruošiamas kombinuojant jauką ir molį. Jo paskirtis – sudaryti stipraus kvapo ir smulkių jauko dalelių debesį gaudymo vietoje. Pradinis (giluminis) jaukas dažniausiai naudojamas žvejojant srovėje. Nukritęs ant dugno jis lėtai tirpsta sudarydamas kvapo ir jauko dalelių šleifą. Molį patyręs žvejys naudoja dėl išskirtinių jo savybių:

  1. Suklijuoja (Terre de riviere) – ilgai tirpsta ant dugno.
  2. Pasunkina jauką. Svoris padeda numesti jauko gabalėlį toliau kai žvejojama toliau nuo kranto.
  3. Padaro jauką skurdesnį. Jei aukšlė greitai pasisotins, gali nesusigundyti Jūsų siūlomu masalu.
  4. Padaro „debesį“ (Terre de somme). Į tokį debesį labai reaguoja Aukšlė. Pastoviai po truputį jaukinant tokiu jauku galima ilgai išlaikyti Aukšles gaudymo vietoje.
Traper gold serijos jaukas, priedas jaukui gold, Grand Prix, Explosive, Coco-Belge, Traper molis, Traper jaukai žūklei
Asmeninio Igor Gatjatulin archyvo nuotrauka.

Jaukas paruoštas aukšlėms gaudyti turi turėti šias savybes:

  1. Smulkus. Jauko frakcija turi būti kaip miltai.
  2. Kvapnus. Jaukas papildomas vanilės, karamelės, tutti-frutti kvapais.
  3. Saldus. Jaukas pagardinamas melasa ar aromix priedai.

Teisingai paruoštas jaukas aukšlėms gaudyti, vandenyje turi suformuoti ilgai išsilaikantį kvapnų ir saldų „debesį“. Na, o mes – Gekonas.lt – dėkojame Igor Gatjatulin už naudingą ir konstruktyvų pasakojimą ir linkime nei žvyno ateities iššūkiuose.

 

naudotas Traper jaukas ir priedai Explosiv geltonos spalvos, Grand Prix, coco belge, molis stiprios fiksacijos. Traper Gold Serija jaukai ir priedai
Igor Gatjatulin – žvejys sportininkas (Nuotrauka Facebook.com)